Sudoku

Rozwiązywacz sudoku

Rozwiązanie łamigłówek sudoku, z dowolnych źródeł. Rozwiązywanie problemów może odbywać się automatycznie, krok po kroku lub poprzez sprawdzanie kandydatów możliwych do wstawienia w danym polu.
Strona wykorzystuje typowe strategie rozwiązywania sudoku wykorzystywane przez ludzi. Nie działa w oparciu o algorytm metody siłowej (brute force) sprawdzający wszystkie potencjalne rozwiązania.

Instrukcja:

1Wprowadź znane liczby/cyfry na pustej planszy sudoku poniżej.

2Sprawdź, czy Sudoku można rozwiązać za pomocą przycisku Sprawdź sudoku.
Przedstawione zostaną strategie rozwiązywania danej łamigłówki oraz poziom jej trudności.

3Rozwiąż Sudoku samodzielnie lub użyj przycisków Pokaż następny krok i Rozwiąż sudoku.
W każdej chwili możesz sprawdzić, które cyfry można jeszcze wpisać w każdym polu poprzez przycisk Pokaż/ukryj możliwe ruchy.

Rozwiązywacz sudoku

Wprowadź znane liczby/cyfry na pustej łamigłówki poniżej.

Opcje pozwalające na rozwiązywanie sudoku.Aby sprawdzić trudność łamigłówki, możliwość rozwiązania i strategie wymagane do jej rozwiązania, naciśnij przycisk Sprawdź sudoku. Aby wyczyścić planszę naciśnij przycisk Wyczyść planszę.


W przeciwieństwie do innych łamigłówek sudoku nie wymaga od gracza wykonywania żadnych rachunków matematycznych, przez co wydaje się prosta. W rzeczywistości bez cierpliwości oraz umiejętności logicznego myślenia rozwiązanie diagramu nie jest możliwe. Do diagramu cyfry wpisywać należy jedynie w miejsca, gdzie cyfra na pewno powinna się znajdować. Niepewne miejsca można tylko zanotować lub zaznaczyć, by uniknąć kreślenia i poprawek.

Poniżej przedstawione są podstawowe metody rozwiązywania sudoku:

  1. Polega na znajdowaniu miejsca, gdzie w obrębie małego kwadratu 3 × 3 pasuje dana cyfra na zasadzie eliminacji rzędów i kolumn, w których ta cyfra znajduje się w innych kwadratach.
  2. Polega na dopełnianiu rzędu, kolumny lub kwadratu 3 × 3 cyframi od 1 do 9.
  3. Jest to metoda wymagająca „bazgrania” po diagramie. Polega ona na stawianiu w odpowiednim miejscu kratki kropek-podpowiedzi lub małych cyfr w kratkę, tak aby oznaczyć miejsca gdzie możliwe jest wpisanie określonej cyfry.